Soğuk Şekillendirilmiş Çelik Yapıların Yapım Prosedürü

Soğuk Şekillendirilmiş Çelik Yapıların Yapım Prosedürü

Genel Bakış

Tipik bir CFSF binasındaki yüke dayanıklı sistem, soğuk şekillendirilmiş çelik profillerden oluşan çerçevelerden ve bu çerçevelerin yanlarına uygulanan kaplama panellerinden oluşur. Mukavemet sağlamak için çeşitli kaplama malzemeleri kullanılabilmektedir ancak son yıllarda ahşap esaslı malzemeler ve alçı levhalar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Duvar panelleri için CFS çerçeveleri sahada hazırlanabilir veya fabrikada prefabrik olarak üretilebilir. CFSF binalarının tasarımı ve imalatında bilgisayar programları yaygın olarak kullanılmaktadır. Böyle bir bilgisayar programı tarafından üretilen bir binanın modeli, birleştirilmiş CFS çerçevelemesiyle birlikte Şekil 1'de gösterilmektedir.

Typical CFS Framing Şekil 1. Tipik CFS Çerçevelemesi

CFSF binaları için kullanılan en yaygın temel şekli, Şekil 1.2'de gösterilene benzer bir radye temeldir. Temel inşaatının ardından montajı yapılan duvar çerçeveleri, çekme ve kesme bağlantı elemanları vasıtasıyla temel döşemesine bağlandı. Şekil 1.3, yerine yerleştirilmiş tipik bir gerilim tutma konnektörünü göstermektedir.

 

Construction of a typical foundation

Şekil 2. Tipik bir temelin inşası

Wall panel to foundation connection

Şekil 3. Duvar panelinin temele bağlantısı

Kaplama panellerinin uygulaması genellikle tüm Soğuk Şekillendirilmiş Çelik (CFS) çerçeveler yerine yerleştirildikten sonra başlar. Soğuk Şekillendirilmiş Çelik Çerçeveli (CFSF) yapılarda kullanılan kaplama panellerinin çoğu, iki dik yönde farklı kesme sertliğine sahiptir. Bu nedenle, CFS duvar panellerinin kayma direnci, kaplama panellerinin CFS çerçevelerine yatay veya dikey yönde tutturulmasına bağlıdır. Dikey yönde yerleştirilmiş Yönlendirilmiş Yonga Levha (OSB) kılıflı panellerin bir örneği Şekil 4'te gösterilmektedir. Bitmiş bir CFSF konut binasının dış ve iç görünümü Şekil 5'te verilmektedir.

Sheathing application

Şekil 4. Mantolama uygulaması

Exterior and interior view of finished building

Şekil 5. Bitmiş binanın dış ve iç görünümü

Referanslar

[1] Baran E, Alica C, (2013). LATERAL LOAD BEHAVIOR OF COLD-FORMED STEEL WALL PANELS.

 

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn