Hafif Çelik Panel Sistemi Teknolojisi

Hafif Çelik Panel Sistemi Teknolojisi

Her geçen gün artan dünya nüfusunun, uygun fiyatlı yaşam alanı ihtiyacı daha hızlı büyüyor, ancak inşaat maliyetleri de bunun ile birlikte artmaya devam ediyor ve giderek azalan deneyimli ustalar sorunu ortaya çıkıyor. Hızlı, basit, ekonomik ve sürdürülebilir bir çözüm gerekli.

Arkitech'in Hafif Çelik Panel Sistemi teknolojisi uygun ve sürdürülebilir bir çözümdür.

Arkitech, tasarım ve üretim yazılımından panel sistemlerine ve yerinde devreye alma ile eğitime kadar tam bir Hafif Çelik Panel Sistemi teknolojisi sunar.

Arkitech, soğukta şekillendirilmiş çelik olarak da bilinen Hafif Çelik Panel Sistemi teknoloji lideridir olarak, inşaat sektörünün mevcut zorluklarını anlayarak, kapsamlı ve işlevli bir Hafif Çelik Panel Sistemi teknolojisini sürekli olarak geliştirilmesi yönünde dünya çapında geleceğin sürdürülebilir inşaat endüstrisi için bir çözüm sunmaktadır.

Teknik olarak tasarımının sorunsuz entegrasyonu, detaylandırma, zaman kazandıran üretim ve basitleştirilmiş montajı, esnek ve tasarım odaklı teknolojinin önemli ayaklarından biridir. Kullanıcı, yapısal doğruluğundaki artıştan, azalan işçilik maliyetlerinden ve nihayetinde hızlandırılmış inşaat süresinden faydalanmaktadır.

Hafif Çelik Panel Sistemi, ortalama olarak metrekareye 20 ile 30 kg çelikten oluşan yüksek mukavemeti ve düşük ağırlığı nedeniyle, örneğin artan açıklık ve çeşitli dış mimari tasarım ile muazzam esneklik sağlayan yenilikçi ve güvenilir bir yapı teknolojisidir. Hafif Çelik Panel Sistemi binasının yapısı, bir Arkitech Makinesi kontrolü ile otomatik olarak oluşturulan ve işlenen, ayrı ayrı üretilmiş çelik profil elemanlarından oluşur.

Tüm Yapı Türleri için Tasarım ve Detaylandırma Yazılımı

Yazılımda oluşturulan veya içe aktarılan plana göre her türlü Hafif Çelik konstrüksiyonu, Hafif Çelik tasarım yazılımı desteği ile kolayca tasarlanabilir ve detaylandırılabilmektedir. Örneğin, beton kolonlar veya kirişler ve ağır çelik elemanlar gibi diğer yapı elemanları kolaylıkla yazılıma aktarılıp entegre edilebilmektedir. Kaplama malzemesinin önceden seçilmesiyle panel yapısı buna göre kolayca oluşturulabilir. Dikme ve yatay eleman aralıkları ile uyumlu kütüphane seçenekleri ile daha fazla zaman kazandırmaktadır.

Tasarlanan herhangi bir Hafif Çelik yapının gerekli yük kapasiteleri AISI ve Eurocode'a göre analiz edilebilir.

Profil bağlantılarındaki herhangi bir hatanın düzeltilmesi için denetim ve çakışma kontrolü, üretim başlamadan önce oluşabilecek herhangi bir hatayı ortadan kaldırır.

Oluşturulan Hafif Çelik yapıyı, bina yapısının diğer elemanlarının işlenmesi için herhangi bir BIM Yazılımına da kolayca aktarılabilir. Malzeme raporu ve tüm panel paftaları ile üretim dosyaları, üretim ve montaj için doğrudan oluşturulabilir.

Hafif Çelik Panel Makinesi ile Tam otomatik Bir Üretim Süreci

Oluşturulan üretim dosyaları, Hafif Çelik profil elemanlarının makine tarafından tam otomatik olarak üretilmesini sağlar. Profil elemanlarının yapısına bağlı olarak, tüm Hafif Çelik yapısının montajı için kısa süreler hesaplanmaktadır.

Profilleri üretmek için çeşitli seçenekler, profillerin üretiminden tüm bina yapısının Hafif Çelik profil elemanlarının tam otomatik üretimine kadar uzanmaktadır.

Makineler, tekli veya çoklu profil üretimi kapasitesinin yanı sıra profil kesitlerinin tasarımı ve profil genişlikleri (sırt ölçüsü) ve kalınlıkları bakımından farklılık gösterir.

Düşük ağırlık ve kolay montaj ile yüksek mukavemet nedeniyle, C-profil bina yapısının tamamında kullanılır. Omega profili ise öncelikli olarak çatı yapılarında kullanılmaktadır.

Çoklu profil üretimi için makine, profil elemanlarını farklı profil genişliklerinde üretir ve böylece üretim sırasında doğrudan yapısal gereksinimlere karşılar.

Gerekli profil genişlikleri ve kalınlıkları, esas olarak inşa edilecek binanın statik gereksinimlerinden ortaya çıkar ve bu nedenle makine seçimi için belirleyici bir rol oynar.

Şarjlı Matkap ile Hafif Çelik Panel Yapısı Montajı

Hafif Çelik Makineleri profil elemanlarına şekillerini, uzunluklarını, havşaları dahil tüm gerekli vida ve servis deliklerini ve ayrıca profil ismi etiketlemesini sağlar. Bu nedenle duvar panellerinin, kirişlerin, makasların, çatı makaslarının ve tavanların profilleri şarjlı matkap ile kolayca montajı yapılabilir. Ön montaj fabrikada üretimdeki hava durumuna bakılmaksızın gerçekleştirilebilir veya tüm montaj doğrudan şantiyede gerçekleştirilebilir. Hafif Çelik bina yapısının daha düşük ağırlığı nedeniyle, temelin 'i, beton yapı temeline kıyasla ortalama olarak tasarruf edilebilir.

Çalışanların deneyimine bağlı olarak, tüm Hafif Çelik bina yapısının montajı için işçi başına saatte 2 ila 2,5 metrekare alan hesaplanabilir.

Çatı, ısı yalıtımı, elektrik kablola bağlantıları ve kaplama dahil olmak, herhangi bir kuruma süresine bağlı olarak gecikmeden doğrudan montajı yapılabilir.

Bina Yönetmeliklerine Uygunluk

Çelik profilli panel konstrüksiyon, konut ve endüstriyel binalar için tüm bina yönetmeliklerine uyum sağlar:

 • Ses Yalıtımı ve Bina Akustiği

Duvar ve zeminlere uygun Hafif Çelik yapılarının ses yalıtımı ve akustik ayrıştırma için farklı seçenekleri bulunmaktadır. Çeşitli enstitüler, Hafif Çelik Panel kaplamalarının yalıtım ve akustik performanslarına genel bir bakış sunar.

Örneğin, İngiliz Çelik Konstrüksiyon Enstitüsü SCI, tasarımcı ve mimarla için zeminleri ve duvarları ayırarak, akustik performans aracı geliştirmiştir.

 • Isı Yalıtımı ve Nem Koruması

Doğru bir yalıtım malzemesi seçerek, tüm iklim bölgelerinde ve Hafif Çekik dahil her panel malzemesinde kullanmak için teknik gereksinimler karşılanabilir. Uygun yalıtım malzemesi, olası nem sorunlarını da önler.

Hafif Çelik Panel Yapı yöntemi, her şekil ve büyüklükteki binalar için bölgesel enerji tasarrufu hedeflerinin yanı sıra sürekli yalıtım gerekliliklerini açıkça karşılamaktadır.

Hafif Çelik Panel Yapı yöntemi, her şekil ve büyüklükteki binalar için bölgesel enerji tasarrufu hedeflerinin yanı sıra sürekli yalıtım gerekliliklerini açıkça karşılamaktadır. ABD'de BuildSteel, Çelik Çerçeveleme Endüstrisi Derneği SFIA  tarafından desteklenmektedir. Yapı profesyonellerini, soğuk şekillendirilmiş çelik olarak da adlandırılan Hafif Çelik Panel Sisteminin sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir bina çözümü olarak kullanımı konusunda eğitim konusunda ciddi çalışmalar yapmıştır.

Avrupa'da EAE, yalıtım sistemleri hakkında faydalı bilgi aktarmaktadır.

 • Yangından Koruma

Ahşap yapılar yanıcıdır malzemelerden oluşur ancak dünyanın bazı bölgelerinde inşaatta hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Hafif çelik yapı, ahşap yapıya göre daha güvenli ve daha iyi bir alternatiftir.

Çelik yanıcı bir madde değildir ve yangına katkıda bulunmaz ve bu nedenle ahşap yapıya göre yangının yayılmasını engeller.

İngiliz Hafif Çelik Yapı Derneği LSF, yangından korunma açısından Hafif Çelik Yapının birçok avantajını görmektedir:

 • Çelik yanıcı değildir; binanın yangın yüküne katkıda bulunmaz.
 • Hafif çelik paneller için yangından korunma, tipik olarak iç kaplama için kullanılan levhalar tarafından sağlanır, örn. alçı bazlı levhalar.
 • 120 dakikaya kadar yangına dayanıklılık süreleri kolaylıkla elde edilebilir.
 • Hafif çelik yapı sistemli bir binadaki yanıcı malzeme miktarı, diğer bazı yapı türlerine göre daha çok düşüktür.
 • Modüller ve önceden kaplanmış hafif çelik paneller, sahaya teslim edilmeden önce yangına karşı korumalıdır.
 • Hafif çelik zeminler, duvarlar ve modüller küçük yangınlardan sonra kolayca onarılabilir.
 • İnşaat sırasındaki yangın riski, hafif çelik paneller için bazı yapı türlerine göre daha çok düşüktür.

Aşağıdaki SCI Yayını, Hafif Çelik Yapının yangına dayanıklılığı hakkında tasarım rehberliği sağlar.

 • Korozyon koruması

Sıcak daldırma galvanizli çelik, sürdürülebilirliğin optimizasyonu için döngüsel ekonomi kavramını mükemmel bir şekilde uygular ve galvanizli kaplama iklime dayanıklı olduğundan ve koruyucu etkisi sıcaklık değişikliklerinden ve diğer faktörlerden büyük ölçüde etkilenmediğinden, bakım gerektirmeden en yüksek düzeyde korozyon koruması sunar.

Ürün hizmet ömrünün sonunda çelik ve çinko, yerleşik süreçlerde birlikte geri dönüştürülür ve bu sayede her iki değerli malzeme de herhangi bir özellik kaybı olmadan yeniden kullanılabilir.

Avrupa Genel Galvanizciler Birliği EGGA, bu süreç hakkında kapsamlı bilgi sağlar.

Çeliğin Sürdürülebilirliği

Çelik sürdürülebilirdir, üretildikten sonra tekrar tekrar kullanılabilir. Çelik, herhangi bir kalite kaybı olmaksızın süresiz olarak geri dönüştürülebilir.

Çelik, üzün ömürlü olduğu için çevre dostudur ve bu nedenle diğer malzemelerden farklı olarak yaşam döngüsü sınırlı değildir. Çelikten yapılmış bir ürünün yaşam döngüsünden sonra her zaman 0 geri kazanılabilir ve bu nedenle kalıcı bir kaynaktır.

Çeliğin kalıcı değeri nedeniyle, yüksek düzeyde geri dönüşüm sağlamak için yeterli sebepler vardır. Yılda 500 tondan fazla geri dönüştürülmüş malzeme ile çelik, dünya çapında en yaygın olarak geri dönüştürülen endüstriyel malzemedir.

Worldsteel Association, sürdürülebilir çelik hakkında daha fazla ayrıntı sağlar.

Bir yapı malzemesi olarak çeliğin sürdürülebilirliği, USGBC tarafından Yeşil Bina Derecelendirme Sistemi, Uluslararası Yeşil İnşaat Kodu (IgCC) ve LEED'e (Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik) göre sürdürülebilir olarak sertifikalandırılmıştır.

Yeşil Bina Derecelendirme Sistemleri hakkında daha fazla bilgi Tüm Bina Tasarım Rehberi WBDG tarafından sağlanmaktadır.

Hafif Çelik Teknolojisinin Avantajları

Arkitech Hafif Çelik teknolojisinin dünya çapında diğer yapı teknolojilerinden daha hızlı büyümesinin birçok nedeni var, ancak en önemli 10 nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • • Daha Hızlı
 • • Daha Ekonomik
 • • Sürdürülebilirlik
 • • Geri Dönüştürülebilir
 • • Tasarım Esnekliği
 • • Hafif Yapı
 • • Dayanıklılık
 • • Yüksek Kalite
 • • Hassas Üretim

• Kalıp Olmadan Montaj

Arkitech, gelişmiş Hafif Çelik yapı teknolojisine olan tutkuyu temsil eder. Tüm Arkitech ürünleri, Yazılım ve Makine, kullanıcılarının küresel desteğine dayalı olarak Türkiye'de kendi bünyesinde geliştirilir ve üretilir.

Tüm avantajlarının bir sonucu olarak Arkitech'in Hafif Çelik Yapı teknolojisi, giderek daha fazla bina uygulamasında başarıyla kullanılmaktadır:

 • Banyo podu
 • Prefabrik modüller
 • Modüler binalar
 • Konut inşaatları
 • Depolar
 • Şantiye ofisleri
 • Geçici konaklama
 • Ofis binaları
 • Çatı makasları
 • Özelleştirilmiş uygulamalar