Tasarım Yazılımı

Arkitech Hafif Çelik Yapı Tasarım ve Detaylandırma için sonuç odaklı ve işlevsel Tasarım Yazılımı

Keşfet

Tasarım Yazılımı

Arkitech, Hafif Çelik yapı tasarımı ve detaylandırması için en kapsamlı, işlevsel ve sonuç odaklı tasarım yazılımını geliştirmiştir. Yapının tüm panelleri, yazılımda oluşturulan veya yazılıma aktarılan mimari plana göre Arkitech Yazılımında oluşturulabilir, detaylandırılabilir ve tasarlanabilir. Seçilen kaplama malzemelerine göre dik ve yatay aralıkları, kapsamlı kütüphanesinden seçip paneller kolayca oluşturulabilir.

Kullanıcılar oluşturulan panelleri analiz edebilir ve profil kapasitelerini AISI ve Eurocode'a göre kontrol edebilir. Ortaya çıkan statik analiz sonucu rapor olarak oluşturulabilir veya yazdırılabilir. Analiz edilen paneller SAP2000 yazılımında çalıştırılabilecek .s2k dosyası formatında alınabilir. Beton kolon kirişler ve ağır çelik profil ve elemanları gibi diğer yapısal profiller Arkitech yazılımına aktarılabilir. Bu panellere göre hafif çelik panel detaylandırması hassas bir şekilde yapılabilir. Oluşturma ve detaylandırması tamamlanan paneller ön yüzey çizimi, plan çizimi ve kesit çizimleri otomatik olarak oluşturulup rapor formatında veya çıktı olarak alınabilir. Arkitech tasarım yazılımı, Arkitech makinelerine üretim dosyalarını alabilmektedir.

ARKITECH TASARIM YAZILIM MODÜLLERİ VE ÖZELLİKLERİ

• Geometri araçları ile hafif çelik binaların plan çizimlerini oluşturmak için geometrik 2B ve 3B yardımcı araçlar ve komutlar mevcuttur.
• Yazılımın .dxf uzantı okuma özelliğini kullanarak, diğer CAD yazılımlarından aktarılan .dxf planları mevcut 3B yapılarına uyarlanmış panellerin tasarlanması için referans olarak kullanılabilir. Ağır çelik veya beton yapıların elemanlarının çizim yüzeylerine göre bu 3B yapıları, hafif çelik yapısına uygun şekilde modellenip detaylandırılabilir.
• Yazılımdaki kütüphaneler, profillerin, panellerin ve çelik malzemelerin ayarlarını içerir. Kullanıcı kütüphanelerdeki ayarları varsayılan olarak kullanabilir veya projelerine göre özelleştirebilir.
• Oluşturulan yapı çizimleri, aktarılan *.dxf veya *.ifc dosyalarının yanı sıra hafif çelik binaların detaylandırılması için şablondaki veya özelleştirilmiş ayarlar tarafından desteklenen 2B ve 3B hafif çelik profiller ve paneller oluşturmak için hafif çelik modülü kullanılmaktadır.
• Üretim süreci başlamadan önce tasarlanan yapıdaki herhangi bir hatanın düzeltilmesi için tasarlanmış hafif çelik profillerinin ve panellerinin kontrolü: minimum ve maksimum uzunluklar, profil bağlantıları ve olası panel çakışmaları otomatik olarak denetlenebilmektedir. Bu modül sayesinde, üretim veya şantiyede olabilecek hataların önüne önceden geçilebilir.
• Sehim, kesme ve moment diyagramlarının yanı sıra mesnet reaksiyonları ve profil kapasiteleri de dahil olmak üzere ulusal standartlar AISI veya Eurocode'a dayalı olarak tanımlanan yük ve kombinasyon parametrelerine göre tasarlanan tüm hafif çelik panellerin tasarım statik analizi yapılabilmektedir. Analiz sonuçları raporlanabilir veya çıktısı alınabilmektedir. Aynı zamanda, analiz dosyaları .s2k formatında SAP2000 yazılımına aktarılabilmektedir.
• Tasarlanmış ve detaylandırılmış hafif çelik panellerin isimlendirilmiş ve numaralandırılmış şekilde: yüzey çizimleri, plan çizimleri, kesit çizimleri, metrik ve imperial ölçü birimlerine göre çizim dosyası oluşturulabilir, çıktı alınabilir ve CAD yazılımlarına aktarılabilmektedir.
• Hafif çelik binan malzeme raporu, çelik tüketimi, bağlantı adedi olarak oluşturulabilir çıktısı alınabilir veya maliyet hesabı için aynı formatta excel programına aktarılabilmektedir.
• Fabrika ve şantiye ortamında, Arkitech mobil görüntüleyici uygulamasını kullanarak mobil cihazlarda tasarlanmış hafif çelik binasının tüm panel ayrıntılarının görsel olarak ölçüleri kontrol edilebilir.
• Hafif çelik panellerin üretim dosyaları kesit ve panel özelliklerinin otomatik sınıflandırılması üretim dosyasını alırken yapılmaktadır. Bu üretim dosyaları Arkitech makinelerinde üretim için kullanılmaktadır.