Soğuk Şekillendirilmiş Çelik Binaların Düzenli Beton Temelleri

Soğuk Şekillendirilmiş Çelik Binaların Düzenli Beton Temelleri

Temel Türleri

Beton temellerin tasarımının parametreleri üst yapıdan kaynaklanan yüklerden gelir. Ancak temelin boyutlarını belirleyen tek parametre bunlar değildir. İklim koşulları ve uygulama yöntemi de bir diğer parametre olacaktır.

Bölgenin negatif derecelerin altında sıcaklığa maruz kalması durumunda temel, yapısal temel olarak tasarlanacaktır. Soğuk hava nedeniyle beton donabilir ve potansiyel çatlaklara yol açabilir. Çoğu yapısal kod, temel tabanını soğuktan korumak için düzleştirilmiş toprağın altında bir derinlik tanımlar. Beton yastığın derinliğine ek olarak çoğu durumda soğuğa karşı yalıtım da gereklidir ve Şekil 1'de örnek bir kesit çizimi bulunmaktadır. Yapısal temel, aşırı soğuk bölgeler de dahil olmak üzere her koşulda kullanılabilir. Düşey ve yatay elemanlar birbirinden ayrılmıştır ve çoğu durumda farklı kotlara sahiptirler. Bu nedenle sıhhi tesisat veya elektrik gibi diğer ekipmanlar için yer bulmak kolaydır.

General insulation detail for the structural foundation. SEIASCE 32-01Şekil 1. Yapısal temel için genel yalıtım detayı. SEI/ASCE 32-01 [1]

Temel için bir diğer yaygın yöntem ise döşeme üzeri beton inşa etmektir. Bu tür bir temel, aşağıdaki hususlar dikkate alınırsa daha uygun maliyetli olabilir:

–  Daha sıcak iklim. Don çizgilerinin düşük olduğu daha sıcak iklimlerde.

–  Temelin altında su tesisatı veya boru yok.

–  Mimari planlarda bodrum yoktur.

Temelin kalınlığı tasarım kurallarına göre hesaplanabilir. Ancak döşeme kalınlığı yapısal duvar konumlarına ve yüklere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Döşeme üstü temellerle çalışmak kolaydır; ancak temeli soğuktan korumak zorlayıcı olabilir. ASCE 32-01, koruma için bir ayrıntı sağlar (Şekil 2). Temelin donmaya karşı korunmasının yanı sıra, bu tür temellerde tasarımcıyı ilgilendiren başka olası sorunlar da vardır. Betonun herhangi bir kalıp olmadan doğrudan toprağa insan kontrolü ile dökülmesi, beton kalınlığında hatalara neden olabilir ve bu da zamanla zemin oturmalarına neden olur. Bir diğer sorun ise su baskını. Temeller yerde durur ve su baskınlarına karşı incedir.

Figure 2.	General insulation detail for the slab-on-grade foundation. SEI/ASCE 32-01 [2]Şekil 2. Döşeme üstü temel için genel yalıtım detayı. SEI/ASCE 32-01 [2]

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn