Bina Yönetmeliklerine Uygunluk

Ses Yalıtımı ve Bina Akustiği

Duvar ve zeminlere uygun Hafif Çelik yapılarının ses yalıtımı ve akustik ayrıştırma için farklı seçenekleri bulunmaktadır. Çeşitli enstitüler, Hafif Çelik Panel kaplamalarının yalıtım ve akustik performanslarına genel bir bakış sunar.

Örneğin, İngiliz Çelik Konstrüksiyon Enstitüsü SCI, tasarımcı ve mimarla için zeminleri ve duvarları ayırarak, akustik performans aracı geliştirmiştir.

Isı Yalıtımı ve Nem Koruması

Doğru bir yalıtım malzemesi seçerek, tüm iklim bölgelerinde ve Hafif Çekik dahil her panel malzemesinde kullanmak için teknik gereksinimler karşılanabilir. Uygun yalıtım malzemesi, olası nem sorunlarını da önler.

Hafif Çelik Panel Yapı yöntemi, her şekil ve büyüklükteki binalar için bölgesel enerji tasarrufu hedeflerinin yanı sıra sürekli yalıtım gerekliliklerini açıkça karşılamaktadır.

Hafif Çelik Panel Yapı yöntemi, her şekil ve büyüklükteki binalar için bölgesel enerji tasarrufu hedeflerinin yanı sıra sürekli yalıtım gerekliliklerini açıkça karşılamaktadır. ABD'de BuildSteel, Çelik Çerçeveleme Endüstrisi Derneği SFIA tarafından desteklenmektedir. Yapı profesyonellerini, soğuk şekillendirilmiş çelik olarak da adlandırılan Hafif Çelik Panel Sisteminin sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir bina çözümü olarak kullanımı konusunda eğitim konusunda ciddi çalışmalar yapmıştır.

Avrupa'da EAE, yalıtım sistemleri hakkında faydalı bilgi aktarmaktadır.

Yangından Koruma

Ahşap yapılar yanıcıdır malzemelerden oluşur ancak dünyanın bazı bölgelerinde inşaatta hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Hafif çelik yapı, ahşap yapıya göre daha güvenli ve daha iyi bir alternatiftir.

Çelik yanıcı bir madde değildir ve yangına katkıda bulunmaz ve bu nedenle ahşap yapıya göre yangının yayılmasını engeller.

İngiliz Hafif Çelik Yapı Derneği LSF, yangından korunma açısından Hafif Çelik Yapının birçok avantajını görmektedir:

Çelik yanıcı değildir; binanın yangın yüküne katkıda bulunmaz.

Hafif çelik paneller için yangından korunma, tipik olarak iç kaplama için kullanılan levhalar tarafından sağlanır, örn. alçı bazlı levhalar.

120 dakikaya kadar yangına dayanıklılık süreleri kolaylıkla elde edilebilir.

Hafif çelik yapı sistemli bir binadaki yanıcı malzeme miktarı, diğer bazı yapı türlerine göre daha çok düşüktür.

Modüller ve önceden kaplanmış hafif çelik paneller, sahaya teslim edilmeden önce yangına karşı korumalıdır.

Hafif çelik zeminler, duvarlar ve modüller küçük yangınlardan sonra kolayca onarılabilir.

İnşaat sırasındaki yangın riski, hafif çelik paneller için bazı yapı türlerine göre daha çok düşüktür.

Aşağıdaki SCI Yayını, Hafif Çelik Yapının yangına dayanıklılığı hakkında tasarım rehberliği sağlar.

Korozyon koruması

Sıcak daldırma galvanizli çelik, sürdürülebilirliğin optimizasyonu için döngüsel ekonomi kavramını mükemmel bir şekilde uygular ve galvanizli kaplama iklime dayanıklı olduğundan ve koruyucu etkisi sıcaklık değişikliklerinden ve diğer faktörlerden büyük ölçüde etkilenmediğinden, bakım gerektirmeden en yüksek düzeyde korozyon koruması sunar.

Ürün hizmet ömrünün sonunda çelik ve çinko, yerleşik süreçlerde birlikte geri dönüştürülür ve bu sayede her iki değerli malzeme de herhangi bir özellik kaybı olmadan yeniden kullanılabilir.

Avrupa Genel Galvanizciler Birliği EGGA, bu süreç hakkında kapsamlı bilgi sağlar.

Referanslar 

SCI: https://www.steel-sci.com/

Build Steel: https://buildsteel.org/

SFIA: https://sfia.memberclicks.net/

EAE: https://www.ea-etics.com/

LSF: https://www.lsf-association.co.uk/

SCI Publication: https://www.lightsteelforum.co.uk/advantages/fire-safety/

EGGA: https://www.galvanizingeurope.org/

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn